Press-A.gr

"Σούζα" Η ΑΕΛ Με 2 Γκολ Στο Δεύτερο Ημίχρονο!

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

ΑΕΛ δύο προσώπων στον αγώνα απέναντι στον Πιερικό όπου κέρδισε με 2-0 με σκόρερ τον Στεφανίδη ο οποίος ήταν κορυφαίος του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος οι Βυσσινί εγκλωβίστηκαν στο παιχνίδι του Πιερικού με διπλή άμυνα ζώνης. Στο δεύτερο μέρος η κίνηση που άλλαξε τα δεδομένα ήταν η είσοδος του Βερδού που άλλαξε την εικόνα προς το καλύτερο αφού μπήκαν οι δύο γκολ και χάθηκαν πολλές ευκαιρίες. Διακρίθηκαν επίσης οι Σαρακατσάνος,Νεμπεγλέρας, Δεληζήσης και Περίκο.

Με διαφοροποιημένη ενδεκάδα ξεκίνησε ο Παναγόπουλος την ΑΕΛ.  Ο Περίκο πήρε τη θέση του οργανωτή στο γήπεδο , ο Στεφανίδης για πρώτη φορά ξεκίνησε βασικός στην κορυφή της επίθεσης με τον Τσιλιγγίρη να πηγαίνει στα δεξιά.  Στο 21΄ο Τσιλιγγίρης  έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Βυσσινί όπου με προβολή που έκανε δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα βγαίνοντας λίγο άουτ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου υπήρξε ωραία εναλλαγή της μπάλας Περίκο Κοντοδήμου  και Στεφανίδη με τον τελευταίο να σουτάρει με τον Πατσιογιώργο να αποκρούει και οι αμυντικοί του Πιερικού να διώχνουν.Κακό πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΛ ήταν προβλέψιμη στο παιχνίδι της και ο Πιερικός «μαζεμένος» στα καρέ του περιμένοντας τους Βυσσινί να επιτεθούν χτυπώντας στην αντεπίθεση χωρίς να κάνει κάτι το ιδιαίτερο.

Με διαμαρτυρίες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Στεφανίδη να υποδέχεται τη μπάλα να σπρώχνεται με τον Σέζο να δείχνει όμως να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 53΄λεπτό ο Πινδώνης σούταρε έξω από την περιοχή με τον Πατσογιώργο να μπλοκάρει. Στο 62΄ φανταστική ενέργεια από τον Στεφανίδη ο Βερδού σεντράρει ο Πινδώνης μέσα από την περιοχή σούταρε με τη μπάλα να καταλήγει έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Στεφανίδης πάτησε περιοχή ανατράπηκε από τον Κοντσίδη ο οποίος αποβλήθηκε με τον Στεφανίδη να σκοράρει  κάνοντας το 1-0.Δύο αλλεπάλληλες ευκαιρίες για τον Πιερικό αφού εκμεταλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΛ  με τον Αποστολίδη να προλαβαίνει και να αποσωβεί τον κίνδυνο.Στο 76΄ο λεπτό ο Στεφανίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ωραίο γυριστό σουτ έκανε το 2-0 όντας ο κορυφαίος του αγώνα.Προφανώς η κίνηση ματ του Παναγόπουλου ήταν η είσοδος του Βερδού που δημιούργησε δύο γκολ και πολλές ευκαιρίες με την ΑΕΛ να είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με το πρώτο μέρος.

ΠΑΕ ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Πινδώνης, Νεμπεγλέρας(81΄Περίκο), Μπλέντι(55΄Βερδού), Στεφανίδης(78΄Μπιλά), Περίκο, Τσιλιγγίρης

ΠΑΕ Πιερικός: Πατσιογιώργος, Ντόσης(70΄Νικολίτσης),Λαμπάκης,Κοντσίδης,   Ντόικιτς, Τσιάρας, Ελιομάρ(68΄Αλεξίου), Μυστακίδης, Γιαννούλης(80΄Σταμάτης), Μανίκας, Μπουζούκης

Πηγή: larissa sport news.gr