Press-A.gr

Οκτ 20, 2013
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά η είσοδος του Ντομίνγκες έδωσε άλλη ώθηση στην ομάδα του Μίτσελ

η οποία κάνοντας την ανατροπή πέρασε εύκολα από τα Χανιά επικρατώντας με 4-1 του Πλατανιά. Καλά στημένη η ομάδα του Ουζουνίδη μέχρι το 66', κατέρρευσε στην συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός τα χρειάστηκε στα Χανιά για ένα ημίχρονο αλλά τελικά η είσοδος του Ντομίνγκες στο δεύτερο του έδωσε την ώθηση που του έλειπε και κατάφερε να κάνει περίπατο επικρατώντας με 4-1 του Πλατανιά.

Οι "ερυθρόλευκοι" που έφτασαν στους 22 βαθμούς, πήραν τη νίκη με τα γκολ του Φερνάντες (αυτογκόλ), Μήτρογλου, Σαβιόλα και Βάις. Από την άλλη ο Πλατανιάς που πέτυχε γκολ στο ξεκίνημα με τον Τόρες, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο και κατέρρευσε μετά την ισοφάριση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε όπως και στο ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, ότι έχει πρόβλημα στις κλειστές άμυνες. Ναι μεν κυκλοφορούσε την μπάλα από το κέντρο και μπροστά και γύρω από την μεγάλη περιοχή του Πλατανιά, αλλά δεν μπορούσε να μπει με αξιώσεις μέσα με εξαίρεση δύο σουτ του Σαβιόλα.

Από την άλλη πλευρά ο Πλατανιάς, αγωνίστηκε με έντεκα παίκτες κάτω από την σέντρα, αφήνοντας χώρο στον Ολυμπιακό στην μεσαία γραμμή με την διαφορά ότι έπαιξε πολύ καλά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και σε μια από αυτές σημείωσε το γκολ με τον Τόρες.

Στο δεύτεροι ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Η είσοδος του Ντομίνγκες έδωσε μια άλλη ώθηση στον Ολυμπιακό ο οποίος άρχισε να μπαίνει μέσα στην περιοχή του Πλατανιά κάτι που έφερε την ισοφάριση στο 66'. Από εκείνο το σημείο και μετά τα πράγματα έγιναν ποιο εύκολα και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη απέναντι σε έναν Πλατανιά που κατέρρευσε μετά την ισοφάριση.

Ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Δημοτικό γήπεδο Περιβολίων

Καιρός: Καλός

Διαιτητής: Αμπάρκιολης (Καβάλας)

Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Χασάν Κουλα (Ξάνθης)

Πλατανιάς (Ουζουνίδης): Γεωργαλλίδης, Ραφαέλ, Φαϊσκα, Φερνάντες, Ζουμπουλάκης, Αγκιλέρα, Τετέ (77' Μπεριάν), Στόλερ, Μπέλιτς (88' Πόποβιτς), Μοράλ (64' Γουνδουλάκης), Τόρες.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Αβ. Παπαδόπουλος (64' Μανιάτης), Μανωλάς, Παπάζογλου, Εντινγκά (46' Κάμπελ), Σάμαρης, Βάις, Φουστέρ (46' Ντομίνγκες), Σαβιόλα, Μήτρογλου.

Γκολ: Τόρες (2', Πλατανιάς)-Φερνάντες (66' αυτογκόλ), Μήτρογλου (68', Ολυμπιακός), Σαβιόλα (73', Ολυμπιακός), Βάις (87', Ολυμπιακός)

Πηγή: Sport24.gr